> KONOBARI

2018. / 2019.

Svi učenici prvog razreda za zanimanje konobar, dužni su pronaći mjesto obavljanja praktične nastave izvan škole u ugostiteljskom objektu (hotel, hostel, restaurant, konoba, gostionica, pizzeria, bistro, buffet i sl.). Praksa se mora obavljati u objektu koji pruža usluge hrane i pića (barovi ne mogu).

Nakon što pronađu mjesto obavljanja praktične nastave, učenici su dužni popuniti ugovore o praktičnoj nastavi koje su dobili u školi, te ih odnijeti u poduzeće kako bi dobili pečat i potpis odgovorne osobe u poduzeću. Na sva 3 primjerka trebaju se ujedno potpisati i roditelji. Jedan primjerak ugovora ostaje u poduzeću, drugi ostaje učeniku, a treći primjerak učenici moraju vratiti u školu voditelju praktične nastave.

Prije nego krenu u poduzeće, učenici će najprije u školi položiti test zaštite na radu, te ujedno napraviti sanitarne iskaznice na Zavodu za javno zdravstvo u Šibeniku (iskaznica vrijedi 6 mjeseci i nakon toga je treba produžiti). Učenici imaju povlaštenu cijenu izrade sanitarne iskaznice.

Radna odjeća mora biti u skladu s propisanim pravilnikom i kućnim redom Turističko-ugostiteljske škole Šibenik. Radna odjeća za konobare mora sadržavati sve dijelove koje navede predmetni nastavnik iz Ugostiteljskog posluživanja. Radna odjeća i obuća koja se nosi u školu ili u poduzeće, uvijek mora biti uredna i čista.

Sve detaljne obavijesti o početku obavljanja praktične nastave u poduzeću učenici će dobiti od predmetnog nastavnika Ugostiteljskog posluživanja.

Trajanje praktične nastave u poduzeću vidi se u slijedećoj tablici:

Razred

Broj sati tijekom nastave

Broj radnih dana tijekom nastave

Broj sati tijekom ljetnih praznika

Broj radnih dana tijekom ljetnih praznika

Ukupno sati godišnje

1.razred

182 sata

23 dana

462 sata

2.polugodište-160 sati (8 tjedno)